לטוות זהב מקש, או ההפך? - ביגוד עשוי זהב

עוד מימי קדם הזהב, מתכת נדירה ומיוחדת, נחשב לבעל סגולות והשפעה על גוף האדם.
הזהב מוזכר בתרבות האינקה, אחת התרבויות הקדומות ביותר בעולם, כ"זיעת החמה".
אלכימאים ניסו ליצור זהב ממתכות שונות, מצרים הקדמונים עיטרו את פנים ארמונותיהם בזהב וגופותיהם נחנטו כשעליהם תכשיטי זהב רבים.
גם בימינו אנשים מייחסים לזהב תכונות נוספות מלבד היותו סמל לעושר - דעות שונות במיסטיקה והילינג סובבות סביב שימוש הזהב כפריט שהוא יותר מתכשיט.
בסקירה זו נסביר על תכונות שונות שמיוחסות לזהב במיסטיקה וכן לאבני חן שונות.

שתפו:

 

הביגוד הזהוב הראשון

מאמינים כי השימוש בזהב בבגדים התחיל באימפריה המוגלית, ששלטה ברחבי צפון הודו, פקיסטן ואפגניסטן בין המאה ה-16 למאה ה-19.
אותו חומר מיוחד נקרא זארי, והוא חוטי זהב הנשזרים בבגדים המסורתיים החגיגיים, כמו הסארי ההודי. הזארי נפוץ בבנגאל, הודו פקיסטן.
ייצור הזארי מתחיל בשיטוח דק ביותר של פיסות זהב או כסף טהור. רצועות המתכת היקרה העדינות נכרכות סביב חוטי בד, לרוב משי. חוטי הבד נשזרים בצעיפים, שלים, סארים וחצאיות.

בעבר, כשהנגישות למתכות יקרות בהודו הייתה זמינה יותר, רק זארי אמיתי היה מיוצר ומחירו היה יקר ביותר.
הוא נחשב ללבוש של אלים, מלכים ודמויות מיתולוגיות ורק העשירים והחשובים בותר יכלו להרשות לעצמם ללבוש זארי.
כיום, עם טכנולוגיה מתקדמת, חיקויים רבים מיוצרים במפעלי טקסטיל ומשווים מראה זהוב לבגדים. הזארי משמש למלבושים חגיגיים וזמין לכל.
בשונה מהזארי המסורתי, חיקויי הזארי של ימינו קלים במשקל, עמידים יותר וכמובן זולים יותר. יצרנית הזארי הגדולה בעולם היא סוראט, הנמצאת במערב הודו.

חולצת זהב

ב-2013, איש העסקים ההודי דטה פוג'ה הזמין במיוחד חולצה עשויה זהב טהור (24 קראט).
החולצה שוקלת 4 ק"ג ויוצרה במיוחד למידותיו של פוג'ה ע"י תכשיטן הודי יוקרתי. מבפנים היא מרופדת בקטיפה כדי שהמתכת לא תיגע בעור ותפגם. החולצה דורשת לא מעט תחזוקה, שכן הזהב דורש ניקוי קבוע וזהירות יתרה כדי שלא להתלכלך.
החולצה, שעלתה 250,000 דולר, מתווספת לאוסף הזהב העצום שכבר נמצא ברשותו של פוג'ה.
מלבד החולצה הוא מעוטר בטבעות זהב על כל אחת מאצבעותיו, צמידי זהב על שתי ידיו ושרשראות זהב כבדות על צווארו. "לאנשים שונים יש שאיפות שונות, חלקם רוצים מכוניות יקרות כמו אאודי ומרצדס," אומר פוג'ה, "אבל אני רציתי זהב."

לא רק פוג'ה, עסקן הודי נוסף בשם פנקג' פראק קנה חולצה דומה, העשויה זהב טהור ושוקלת יותר מארבעה קילוגרמים. פריט הלבוש הססגוני מוערך ביותר מ- 200,000 דולר.

שמלת הזהב היקרה בעולם

כחלק מקמפיין שלגוני הזהב של גלידות מגנום, זאק פוזן עיצב את שמלת הזהב היוקרתית ביותר.
השלמה עשויה זהב 24 קראט ושוויה מוערך ב-1.5 מיליון דולר. "רציתי ליצור משהו שמרגיש כמו זהב נוזלי," מסביר פוזן. השמלה עשויה מיותר מ-10,000 פייטים של זהב טהור, הכנתה נמשכה יותר משלושה חודשים רצופים של תכנון, מדידות, תפירה והתאמה.

מגע זהב אינטימי

חנות תכשיטים בסין חשפה תכשיט חדש ומעניין לכבוד ולנטיינז - הלבשה תחתונה מזהב.
החזיות הנוצצות עשויות זהב טהור ועוטפות את הצוואר והחזה בעיטורים מרהיבים ושובי עיניים.
הסט השלם מוערך ביותר מ-500,000 דולר ויוצר בבלעדיות ע" חברת התכשיטים הסינית.
לא קל לשאת את כל הזהב הסקסי הזה שכן הסט המלא שוקל כארבעה ק"ג. נוח? לא כל כך. הדוגמניות המציגות העידו לאחר תצוגת הפתיחה שהביגוד היה כבד והקשה מאוד על ההליכה על המסלול.

ביגוד זהב מודרני

צוות שוויצרי פיתח סיבי בד מצופי זהב ראשונים. הסיבים המיוחדים ניתנים שזירה, תפירה ושטיפה ועושים את הלבוש הזהוב לפחות מורכב.
עניבות ומטפחות עשויות מהבד המיוחד מעטרות את חליפותיהן של אנשי עסקים מצליחים או אחרים המעוניינים לבלוט עוד יותר בשיק נוצץ.
בעלות של 8,500 דולר בלבד תוכלו לעטר את החליפה שלכם בעניבת זהב עשויה מ24 קראט.

פסיעות זהובות

המעצב האיטלקי, אלברטו מורטי, ייצר את נעלי העקב המוזהבות, עשויות זהב טהור. נעלי היוקרה עשויות מקטיפה מצופה בזהב אמיתי ועולות כ-2,000 אירו. נעלי זהב כאלו נלבשו ע"י מפורסמות כמו קמרון דיאז.

שמחת הפרטים הקטנים

מגע הזהב של מידס לא נחסך אפילו על הפרטים בקטנים ביותר בלבוש.
שרוכי נעליים מזהב טהור, שעוצבו ע"י מר. קנדי, עשויים זהב 24 קראט ועולים 19,000 דולר. יקר מדי? אפשר לקנות את החלופה הזולה יותר מכסף, רק 3,000 דולר לזוג שרוכים.
הזהב הוא לא רק צבע ולא רק תכשיט. מי שממש אוהב זהב באמת יכול ללבוש אותו ולא רק לענוד על האצבעות.
אנחנו ממליצים למי שמעוניין להסתובב עם בגדי זהב שישכור גם שומר ראש.