איך בוחרים טבעת אירוסין? - רק אחרי שקוראים את המדריך הזה

על פי המסורת היהודית, טבעת אירוסין צריכה להיות שווה לפחות פרוטה. בימינו חלקן שוות כמה אלפי פרוטות. אז אתה בדרך להוציא אלפי שקלים, אתה לא בטוח מה זה זהב לבן, גמולוגיה נשמע לך כמו משהו מהארי פוטר ויהלום פגשת רק בקלפי הפוקר? תירגע, עשינו לך סדר בבלאגן. ברוכים הבאים למדריך השלם לבחירת טבעת אירוסין מושלמת. במדריך זה תלמד את כל מה שצריך וחשוב לדעת לפני שקונים טבעת אירוסין.

שתפו:

בחירת טבעת אירוסין היא מבצע לא פשוט בכלל. אתה הולך לקנות תכשיט שמסמל את האהבה שלך אליה, ואם היא תסכים להצעת הנישואין שלך, התכשיט הזה יישאר איתכם לאורך שנים ארוכות. לכן חשוב לשים לב לפרטים רבים ולהיות מוכנים לפני שנוסעים לבורסת היהלומים ומתבלבלים לחלוטין. כאשר מגוון האפשרויות והאיכויות השונות כל כך גדול כדאי ללמוד על ההבדלים בין המוצרים השונים וגם בין החנויות השונות מראש ובכך להבטיח:

 • קניה איכותית של טבעת יוקרתית.
 • חסכון כספי בקניה כדאית.
 • אחריות על הטבעת.
 • שקט נפשי.
 • בחירה מוצלחת ומתאימה.

המדריך מקיף וכולל את כל הדגשים החשובים בבחירת טבעת אירוסין מ-א' ועד ת', החל מהתאמה אישית לסגנון ולטעם מועדף ועד איכות הזהב, היהלום, אמינות המוכר, ביטוח ועוד.

שאלת מליון הדולר: איזו טבעת היא רוצה?

איזו טבעת בחירת ליבך תאהב? צריך לזכור שהטבעת היא בשבילה, זה התכשיט הכי מיוחד ויפה שיהיה לה והוא ילווה אותה יום יום. לכן חשוב לדעת איזה טעם יש לה בטבעות. כן, יש דבר כזה טעם וסגנון מועדף בטבעות. האם היא אוהבת זהב צהוב או לבן, האם היא אוהבת טבעות רחבות ובולטות או דקות ועדינות? האם היא מתלהבת מיהלום גדול ומכובד או מטבעת משובצת במלא יהלומים קטנים? יהלום מרובע או עגול? יהלום בולט או שטוח?

עכשיו נשאלת השאלה איך יודעים מה היא רוצה. קודם כל מומלץ להסתכל על הידיים שלה ועל כל התכשיטים שהיא עונדת, יכול להיות שתשים לב לדפוס כלשהו מאוד מובהק ואז קל יותר לבחור. למשל, אם כל התכשיטים מזהב בצבע צהוב. או לחילופין אם על מרבית הטבעות שלה יש אבן גדולה. עוד אפשרות היא להקשיב לה כאשר היא מתלהבת מטבעות או מתכשיטים בכלל, על חברות או בחלונות ראווה. יכול להיות שהטעם שלה מאוד מגוון ואז זה לא כל כך יעזור וכנראה שתידרש עזרה מחברה טובה או קרובת משפחה. לשאול את החברה הטובה שלה איזה סוג טבעות היא אוהבת והאם יש לה טעם מסויים באבני חן או יהלומים זה הפיתרון הקל ביותר אך גם המסוכן יותר אם חשוב שהצעת הנישואין תישאר בסוד. במקרה שעדיין לא ברור מה היא רוצה, יש שיאמרו שכדאי פשוט לשאול אותה, אבל זה קצת יהרוס את ההפתעה.

בלי פדיחות: איך יודעים את המידה של האצבע שלה?

בחירת טבעת אירוסין כרוכה בהרבה בחירות ולבטים וכן בהוצאה כספית לא קטנה. חבל אם בסופו של דבר הכל יהיה מוצלח, הטבעת תהיה הצלחה גדולה ותתקבל בשמחה, אלא שאז... היא לא תעלה לה על האצבע. זאת תהיה אכזבה ומבוכה גדולה וגרוע מכך, לא תמיד ניתן להתאים את גודל הטבעת לאחר שיבוץ האבנים. הדרך הטובה ביותר לדעת את מידת האצבע היא לקחת טבעת שלה, כזאת שהיא עונדת על האצבע המתאימה, ולהביא אותה איתך לחנות בעת ההזמנה. גם כאן ניתן להיעזר בחברה הטובה שתבקש להשאיל ממנה טבעת ואם יש אפשרות עדיף אפילו לקחת יותר מטבעת אחת. בחנות יש כלים למדוד את מידת הטבעת המדויקת וליצור לה טבעת בגודל מושלם. רצוי לקנות טבעת שקצת יותר גדולה מהמידה של האצבע כי אצבעות נוטות להתנפח מעט ולהשתנות בעונות שונות ובמרוצת השנים.

לא פחות חשובה מהיהלום: ככה בוחרים את הטבעת

טבעות הן עולם שלם של צורות, חומרים, צבעים, דוגמאות וגדלים שונים. הדבר החשוב ביותר בטבעות זהב הוא סוג הזהב וכמה הוא טהור. לאחר מכן ישנו הסגנון כאשר לטבעות אירוסין יש שלושה סגנונות קלאסיים ושלל עיצובים שונים.

סוג הזהב

שלושה סוגי זהב ישנם בעולם, זהב צהוב, זהב לבן וזהב ורוד המכונה גם זהב אדום. אף אחד מהם לא יותר יוקרתי והם שונים ביתרונות ובשימושים ובעיקר בטעם של העונדת. זהב וורוד משמש לאבני חן בצבעים שונים ולטבעות מעוצבות אך לרוב אינו משמש לטבעות אירוסין. זהב לבן הוא מאוד יפה ומלכותי ואפילו שהוא יכול להיות 100% זהב לבן הוא לא בצבע זהב! הוא בצבע פלטינה מטאלי. היתרון העיקרי של הזהב הלבן הוא שמדובר בטבעת שגורמת ליהלום להיראות לבן יותר, נקי יותר ואפילו גדול ובולט יותר ובאופן כללי, מחמיאה מאוד ליהלום. זהב צהוב הוא הקלסיקה של הטבעות ונשים רבות יעדיפו טבעת אירוסין זהובה. כאשר הטבעת מזהב צהוב, קל יותר לזהות את האיכות הגבוהה, לזהב הצהוב צבע ייחודי שאינו דומה למתכות אחרות וכן איכות היהלום נראית בבירור כאשר היהלום לבן, נקי ובוהק למרות שיש סביבו זהב צהוב.

זהב טהור

טוהר הזהב נמדד בכמה זהב אמיתי יש בתוך המתכת שמרכיבה את הטבעת. 100% זהב נקרא 24 קראט (Karat). למה? כי קל יותר לחלק את זה בלי מחשבון והחליטו על זה לפני אלפי שנים ומאז זה הסימון המוסכם. זהב טהור הוא רך מדי ואי אפשר להכין ממנו טבעות אז ברוב המקרים תמצא טבעות זהב של 14 ו-18 קראט, כאשר החלק היחסי של הזהב הטהור בטבעת הינו בהתאם, למשל ב-18 קראט יש 75% זהב טהור. פה גם נמצאת אחת האפשרויות להוזיל את מחיר הטבעת. ההבדל לא באמת ניראה לעין וגם טבעת 14 קראט היא מכובדת, עמידה מאוד ויפה מאוד. ניתן למצוא גם טבעות גולדפילד אשר מצופות זהב אך אינן עשויות זהב.

עיצוב הטבעת

לטבעות אירוסין יש מליון צורות ועיצובים שונים. דגמים הקלאסיים הינם סוליטייר, טוויסט והילה וניתן למצוא אותם בכל חנות טבעות עם משחקים, תוספות ושילובים מעניינים. סוליטייר זה הדגם בו היהלום יושב בתוך כתר מעל חישוק הטבעת עצמו. הטוויסט הוא הדגם הפופלארי בשנים האחרונות ויש בו יותר תנועה והיהלום בדרך כלל יושב כחלק מהטוויסט של הטבעת. בדגם הילה מדובר ביהלום או אבן חן אחת המוקפת בהילה של יהלומים קטנים יותר, מה שנותן את התחושה שמדובר ביהלום גדול יותר ממה שהוא באמת. ויש גם עיצובים מיוחדים יותר ויוקרתיים יותר עם שלל עיטורים מינייטוריים. כל אופציה היא יפה בפני עצמה ומה שקובע בסופו של דבר זה הטעם שלה.

כנגד 4 משתנים דיבר המחיר: בחירת היהלום

"דברים מורכבים לא חייבים להיות מסובכים". על מנת לקנות טבעת אין צורך ללמוד את כל תורת היהלום, צריך לדעת מה הם ארבעת המדדים שקובעים את איכות היהלום. יהלום זוהי אבן מזערית ונדירה. כדי למצוא יהלום במשקל קראט אחד צריך להוציא 200 טון סלעים מהאדמה ומכאן יוקרתם. יהלום יכול להגיע בצורות ליטוש שונות. הנפוצה ביותר היא הצורה העגולה, ישנו ליטוש מרובע בשם פרינסס אשר הומצא על ידי יהלומן ישראלי וגם הוא מבוקש מאוד. ליטושים נוספים הם בצורת לב, אובלי, מרקיז ואחרים. אך המחיר עצמו נקבע אך ורק על ידי ארבעת מדדי האיכות: משקל, צבע, נקיון וחיתוך. כדי לזכור את המדדים זוכרים שמדובר בארבע מילים באנגלית שמתחילות באות C: Carat, Color, Clarity, Cut. חשוב במיוחד לבדוק את המשקל והצבע.

משקל היהלום - Carat

מידת המשקל של יהלומים הינה קראט יהלומים (Carat). קראט יהלומים אחד מסמל יהלום במשקל 0.2 גרם. המשקל הנפוץ לטבעות הינו 0.5 קראט, כלומר יהלום במשקל 0.1 גרם. ארבעה יהלומים של רבע קראט כל אחד, יעלו ביחד פחות מאשר יהלום של אחד קראט. כאשר מדובר ביהלומים גדולים של שניים ושלושה קראט, רצוי במיוחד לבדוק את מרכיבי האיכות האחרים ואת התעודה הגמולוגית.

צבע היהלום - Color

יהלומים מגיעים ברמות שונות של שקיפות וכן במגוון צבעים. היהלומים הצבעוניים נדירים מאוד ויקרים במיוחד, אחד לכל 10,000 יהלומים הוא צבעוני. הם מכונים Fancy Color ומגיעים בצבעי צהוב, כחול, ורוד ואדום. הצהוב הוא הנפוץ מבין הצבעוניים והאדום הוא הנדיר והיקר ביותר, ביחס של בערך אחד למליון. מרבית היהלומים הם שקופים צהבהבים, מתוכם האיכותיים ביותר הם חסרי הצבע לחלוטין. החלוקה מסומנת באותיות אנגליות:

 • חסרי צבע – D-F – ליהלומים אלו אין צבע כלל ואיכותם משתנה על פי רמת הצלילות.
 • כמעט חסרי צבע – G-I – ביהלומים אלו ניתן להבחין בצבע קל בעיקר במבט צדדי, כאשר מביטים מלמעלה על האבן, קשה מאוד להבחין בצבע.
 • צבע קל – J-L – יהלומים עם צהבהבות קלה אשר ניתנת להבחנה כאשר מביטים מכל כיוון.
 • צבע חזק – M-Z – יהלומים עם צבע ברור אשר אינם נחשבים איכותיים דיים לטבעות אירוסין.

סימון צבע היהלום שונה מאוד כאשר יש תעודה גמולוגית וכאשר אין מכיוון שהתעודה מחמירה יותר ומבטיחה שהאיכות הינה לפחות על פי הדירוג המסומן. כאשר קונים יהלום ללא תעודה, מומלץ לבחור יהלום עם דירוג צבע גבוה יותר.

נקיון היהלום - Clarity

יהלום הינה האבן החזקה ביותר בעולם אבל ידוע שגם לחזקים ביותר יש פגמים פנימיים. מדד איכות זה מתייחס לכמות הפגמים וסוגם. פגמים יכולים להיות שברים, עיקומים, בועות, כתמים שחורים, סדקים וקבוצות של נקודות. המדד נקבע על פי ההגדלה הנחוצה על מנת לראות את הפגמים. יהלומים מושלמים, נטולי פגמים פנימיים לחלוטין, מסומנים בסימון IF ונדירים כל כך עד כדי שאינם נסחרים בשוק היהלומים העולמי. לשאר היהלומים רמות שונות של פגמים והם מסומנים ומדורגים באופן הבא:

 • פגמים פנימיים מאוד מאוד קטנים – VVS - בעלי פגמים שאפילו עין מצוידת בעדשה תתקשה לראותם והם נראים לזיהוי אך ורק בעזרת מיקרוסקופים שונים. יהלומים בקבוצה זו נחלקים לשתי תתי קבוצות VVS1, VVS2.
 • פגמים פנימיים מאוד קטנים – VS – פגמים אלו ניתנים לזיהוי בהגדלה של פי עשר. פגמים אופיניים לקבוצת נקיון זו הינם בועיות או נקודות פנימיות. גם יהלומים בקבוצה זו נחלקים לשתי תתי קבוצות VS1, VS2.
 • פגמים פנימיים וחיצוניים קטנים – SL – אבנים בקבוצה זו עדיין יראו נקיות לעין ללא עדשה, אך בהגדלה ניתן לראות פגמים פנימיים וכן סדקים חיצוניים ושריטות קלות. גם כן נחלקים לשתי קבוצות SL1, SL2.
 • פגמים פנימיים וחיצוניים גדולים – I1 – פגמים אלו נראים בקלות וכוללים שריטות באבן, נקודות ושברים.

יהלומים בקבוצות VS וכן SL מאוד פופולאריים בעולם התכשיטים, אבנים עם דירוג VS נחשבות ברמת נקיון גבוהה ומאוד מבוקשות עבור טבעות אירוסין. יהלומים בקבוצת VVS הינם יוקרתיים מאוד ואבנים בקראט גבוה בקבוצה זו אינן נפוצות. כאשר משבצים גם יהלומים בקראט נמוך בטבעת האירוסין, ניתן למצוא אבנים באיכות VVS1, בנקיון גבוה מאוד. אבנים בקבוצת I1 נחשבות לפשוטות מאוד, אינן מוצעות למכירה בחנויות האיכותיות ומחירן זול באופן משמעותי מיהלומים בקבוצות האחרות.

חיתוך היהלום - Cut

לחיתוך יש חשיבות מכרעת באיכות היהלום והוא בא על חשבון משקל היהלום. חיתוך בזוית חדה למשל הוא איכותי יותר אבל מוריד יותר ממשקל היהלום בעת החיתוך. יהלומנים מקצועיים יבצעו את החיתוך באופן אופטימלי מבחינת מדדי קוטר האבן, משקלה וגודל המשטחים השונים. רמת החיתוך נחלקת לארבע קבוצות איכות:

 • מצוין - חיתוך מושלם עם קוטר מקסימלי.
 • טוב מאוד - חיתוך כמעט מושלם עם קוטר לא מקסימלי.
 • טוב - חיתוך עם קוטר מינימלי לגודל האבן.
 • גרוע - חיתוך עם קוטר נמוך מהדרישות לגודל היהלום.

המחירים נעים כלפי מטה מהאיכות הגבוהה ביותר ועד לאיכות ירודה. אבן יהלום במשקל קראט אחד למשל, עם קוטר אבן קטן משישה מילימטרים נחשבת לאבן לא איכותית וזולה.

יהלומים מלאכותיים

מרבית היהלומים הינם טבעיים אולם יותר ויותר יהלומים סינטטיים מיוצרים במעבדות ונכנסים אל השוק. כיום מעריכים שכרבע מהיהלומים בשוק הינם מלאכותיים. היהלומים המלאכותיים זולים בעשרות אחוזים מן היהלומים הטבעיים. בשנות החמישים של המאה העשרים הצליחו לייצר את היהלום הראשון, מעשי ידי אדם. היהלום יוצר על ידי חימום גרפיט בטמפרטורה ובתנאי לחץ המדמים את התנאים בהם נוצר יהלום טבעי בבטן האדמה. היהלומים הראשונים היו בגודל זעיר ובאיכות ירודה ושימשו לצרכי תעשיה. כיום מייצרים יהלומים איכותיים בגדלים שונים. קשה מאוד להבדיל ביניהם ובין יהלומים טבעיים ודרושים לכך כלים גמולוגיים משוכללים.

יהלומים מטופלים

תהליך מלאכותי נוסף בשוק היהלומים הינו טיפול ביהלומים. יהלומים מטופלים הם יהלומים אשר עברו שיפורים מסויימים שנועדו לתקן פגמים פנימיים או חיצוניים. הטיפולים שונים וכוללים מילוי סדקים, קידוח בלייזר לנקות כתמים פנימיים שחורים, מילוי שברים ואפילו חיזוק צבע שמשפר את עוצמת הצבע של יהלומים צבעוניים ואף הופך יהלומים צהבהבים לצבעוניים. עלות הטיפולים נמוכה יחסית והם יכולים לתת ליהלום חזות של יהלום איכותי ויוקרתי יותר. אולם יש חסרונות לטיפולים השונים וחשוב לקבל תעודת יהלום על מנת לוודא שלא עבר טיפולים. יש מגוון חסרונות בטיפולים, יהלום שעבר מילוי סיליקון למשל, אינו מנצנץ כמו יהלום לא מטופל. החיסרון המשמעותי ביותר הוא שהטיפולים לא נשמרים לאורך זמן וכעבור זמן מה הטיפול נשחק והיהלום מקבל מראה דהוי ואיכותו האמיתית מתגלה.

להבטיח את איכות האבן: תעודת יהלום

תעודת יהלום מפרטת את המדדים השונים של היהלום וכך מבטיחה שבעל מקצוע מוסמך בחן את האבן ואישר שהמדדים השונים הינם מדוייקים כפי שמציגם מוכר היהלומים. זוהי מאין תעודת זהות אמינה המאפשרת לקבוע את ערכו של היהלום בהווה ובעתיד. אמנם אין זו חובה לקנות יהלום רק עם תעודה גמולוגית, אך התעודה מבטיחה שהיהלום שברשותכם הוא אכן בעל התכונות המובטחות. אם אתם קונים בבית עסק עם מוניטין עסקי אמין ניתן במקום תעודה גמולוגית לקחת תעודה של בית העסק ולהסתפק בכך, תעודה גמולוגית מפרטת את המדדים הבאים:

 • סוג האבן - האם מדובר ביהלום טבעי, ביהלום מטופל או אבן חן.
 • ליטוש היהלום - הצורה של האבן, האם היא עגולה, מרובעת, צורת לב או אחרת. 
 • מדדים - משקל היהלום בקראט, ניקיון היהלום, צבע היהלום, רמת החיתוך ופרופורציה (ביהלומים עגולים).
 • פוליש - מידת הצחצוח במשטחי היהלום השונים. 
 • סימטריה  רמת הסימטריה של החיתוך.
 • אחוז העומק - עומק היהלום כאחוזים מהקוטר.
 • גודל הלוח הגדרת המשטח העליון כאחוזים מהקוטר.
 • עובי ההיקף  מגדיר את עובי הרצועה בצד היהלום.
 • Culet - הגדרת עוקץ היהלום והמרכוז הסימטרי שלו.
 • פלורסנטיות - רמת הפלורסנטיות של היהלום. 
 • רמת החיתוך - הגדרות המתייחסות לזוויות הליטוש ואיכות הברק שהן יוצרות.

גמולוגיה היא תורת אבני החן, או מדע חקר אבני החן. מקור השם במילה האנגלית גֶ'ם (gem), שפירושה אבן-חן. הגמילוג עוסק במקצועו במיון וסיווג האבנים, זיהויי האבנים השונות, רישום ותיעוד פרטי האבנים כגון צורתן, המבנה הגבישי שלהן, אופן ליטושן והפגמים הפנימיים והחיצוניים באבן. הגמילוג עוסק גם בהערכת שוויים של אבני חן. בנוסף הגמילוג הוא המומחה המקצועי אשר מבצע את המלאכה העדינה של ביקוע וליטוש אבני החן הגולמיות באופן האופטימלי. מרבית העיסוק בגמילוגיה מתבצע במעבדה גמולוגית ומעבדות אלו מפיקות את התעודות הגמולוגיות של היהלומים.

סוגי תעודות

ישנם סוגים שונים של תעודות גמולוגיות, כולן מבטיחות את איכות היהלום ואפשר לסמוך על כולן כאסמכתה מקצועית שהיהלום נבדק על ידי גמולוג מוסמך ואכן אלו הפרמטרים האמיתיים של האבן. ישנן מעבדות ישראליות מעולות כגון: או GCI או IDid. ו DGI המספקות תעודות גמולוגיות משל עצמן. למי שמעוניין לקנות יהלומים בחיתוך איכותי אך בדירוג צבע נמוך יש את המעבדות של IGI ו HRD המתמחות בתחום זה בעיקר במזרח הרחוק ובהודו. המעבדות האירופאיות כגוןE.G.L  או IGL הן מעבדות מכובדות ומנפקות תעודות איכותיות שאינן מעלות את מחיר היהלום ולכן מועדפות על רוב החנויות במתחם בורסת היהלומים ברמת גן. בראש הרשימה ישנה התעודה של המעבדה האמריקאית  Gemological Institute of America- GIA שהינו אירגון ללא מטרות רווח שלקח על עצמו לבדוק את איכות היהלומים בעולם באופן המדעי המתקדם ביותר, משמעות הדבר שמעבדה זו היא אחת המחמירה ביותר ולכן היהלומים המגובים בתעודה זו אף יקרים יותר.  

מבחר אינסופי של עיצובים: בחירת השילוב הנכון

בחירת היהלום זו רק ההתחלה, כעת יש לשלב את היהלום בטבעת עם עיצוב מתאים. יהלום בדירוג צבע נמוך כדאי לשלב עם זהב לבן, בטבעת זהב צהוב רצוי שהיהלום ישב יחסית גבוה מעל הטבעת, על מנת להבליט אותו ואת האיכות שלו. בעיצוב סוליטייר מומלץ לוודא שהיהלום מחובר לטבעת בעזרת שש שיניים ולא ארבע על מנת להבטיח שהיהלום לא ייפול בעתיד. אך מה שהכי קובע זה הטעם של מי שתענוד את הטבעת. חשוב לדעת אם היא תעדיף אבן אחת גדולה, טבעת משובצת אבנים קטנות, האם היא תעדיף אבן שיושבת גבוה מעל לטבעת או כזו שלא תבלוט יותר מדי. האם זה מאוד חשוב לה שהאבן תהיה שקופה ומנצנצת או שהיא מעדיפה אבן ספיר כחולה 18 קראט כמו שקיבלה קייט מידלטון מהנסיך הארי.

הטרנדים הלוהטים בעיצוב טבעות אירוסין

בשנים האחרונות ישנם טרנדים מפתיעים במיוחד אשר מושכים לכיוון הטבעות המיוחדות יותר, הפופולריות של זהב ורוד עולה כל שנה יותר ויותר ומסתבר שבתחום טבעות האירוסין זהו החיפוש הנפוץ ביותר בגוגל לשנת 2015. כמובן שהפופולריות של טבעת הסוליטייר הקלאסית ממשיכה להיות בשיא המכירות עשויות זהב לבן ועטורות יהלום של קראט שלם או 0.5 קראט, עם או בלי שיבוץ של אבנים קטנות יותר לאורך הטבעת עצמה. כמו כן, בראש טבלת הפופולריות ישנם עיצובים יפים מאוד של טבעות היילו עם אבן מרכזית מוקפת יהלומים קטנים.

לאחר מכן ישנם עיצובי הטוויסט המרתקים המציבים את היהלום בשיאו או בליבו של פיתול כזה או אחר מה שהופך את הטבעת כולה למעניינת במיוחד ומפתיעה. כך גם הפופולאריות של טבעות הפרינסס שירדה קצת מאז תחילת שנות ה-2000 מתחילה לחזור לשוק. הטבעות הפופולריות ביותר הן דווקא הטבעות בעלות שלוש או ארבע יהלומים קטנים משובצים בראש הטבעת. כפי הנראה מחירן הנמוך והיופי הקסום של כמה יהלומים המנצנצים יחדיו שובים את לב הקונים.

שילוב של מחיר, אמינות ותחושה: איפה קונים?

אחת ההחלטות החשובות ביותר בבחירת טבעת אירוסין היא מקום הקניה. כדאי לבחור מקום שהיחס בו אישי, שניתן להתייעץ עם המומחים לגבי כל השאלות שעולות במהלך ההזמנה ושאפשר לסמוך על כך שיש עם מי לדבר גם לאחר הקניה במידת הצורך. הנושא החשוב ביותר בקניה כל כך משמעותית הוא האמינות של המידע שניתן לגבי הטבעת והמהימנות של בית העסק אשר מבטיחים שאין הונאה באיכות הטבעת או בתנאי העסקה. לכן חשוב לבחור מקום מקצועי, אמין, עם נסיון רב ומוניטין טוב. מומלץ לקנות מחברה שבעליה חברים בבורסת היהלומים ברמת גן.

על מנת לחסוך הוצאות מיותרות, כדאי לקנות בחנות בעלת מפעל ייצור וייבוא. כך חוסכים עלויות תיווך שמתווספות כאשר קונים מחנות שאינה מייבאת ומייצרת את הטבעות בעצמה. מעבר לכך תמיד כדאי לסמוך על תחושת הבטן ולקנות את טבעת האירוסין במקום שמרגישים בו טוב, מקום שמרגישים בו בנוח להעלות שאלות ולהתייעץ. יש להיזהר ממוכרים באינטרנט, מעסקאות שמחירן נראה נמוך מאוד וכן מחנויות שלא מספקות תעודות ליהלומים.

יהלום קורא לגנב: האם שווה לעשות ביטוח לטבעת?

ביטוח תכולת דירה רגיל מכסה באופן חלקי מאוד מקרים של אובדן או נזק לתכשיטים. הביטוח מכסה את כלל התכשיטים בלא יותר מעשרה אחוזים מסכום ביטוח התכולה, ולא יותר משני אחוזים מסכום ביטוח התכולה, לתכשיט בודד. הכיסוי תופס רק במידה והנזק התרחש כאשר התכשיט נמצא בתוך הבית, ורק כאשר הסיבה לנזק היא אחת מתוך מספר סיבות מסוימות וביניהן אש, פריצה וגניבה. ניתן לעשות ביטוח אשר תופס עבור נזק מכל סיבה שהיא, שנקרא "כל הסיכונים" וגם סכום הפיצוי גדול יותר. בהתאם לכיסוי הרחב יותר, גם מחיר הפרמיה גבוה יותר. ניתן לעשות ביטוח ספציפי לטבעת אשר יכיל מידע לגבי הערכת השווי שלה ואשר יכסה כל נזק ואבדן, בארץ וכן בחוץ לארץ.

טיפ לסיכום:

על מנת להימנע מבלבול וקושי בבחירת הטבעת האידיאלית, מומלץ להגיע לחנות עם ידע מעמיק בתחום היהלומים  והתכשיטים, עם מספר אפשרויות מצומצם של טבעת שנבחרו מראש. כמו כן מאוד מומלץ לבוא עם חברה טובה של בת הזוג שתעזור בבחירה הסופית. כדאי להגיע לחנות התכשיטים כמה שיותר מוכנים. להחליט על התקציב ולבחון את הדגמים המוצעים באתרי האינטרנט של החנויות. לאחר מכן לבחור מבין הדגמים האלו מספר אפשרויות מצומצם ולהגיע לחנות לבצע את הבחירה הסופית והקניה.